دلایل و مزایای استفاده از موتور اینورتر در یخچال

دلایل و مزایای استفاده از موتور اینورتر در یخچال

موتور اینورتر یخچال، یکی از مهم ترین و همچنین ضروری ترین قطعات یک یخچال محسوب می شود. در واقع هیچ نوع یخچالی را امروزه نمی توان شاهد بود که با استفاده از موتور یا همان کمپرسور به کار خود ادامه دهد. یخچال ها برای کار کردن به انواع موتورها نیاز دارند.

حال این قطعه های سیاه رنگ که در قسمت انتهایی یخچال متصل می شوند، مزایایی دارند. در واقع دلایل بسیار مهمی وجود دارد که امروزه در ساخت انواع یخچال ها، از این موتورها استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه که راجب به موتور اینورتر یخچال نیاز دارید را شرح دهیم. 

موتور یخچال
موتور اینورتر در قسمت انتهایی یخچال متصل می شود.

دلایل استفاده از موتور اینورتر در یخچال ها

دلایل بسیار زیادی برای استفاده از این موتورها در یخچال وجود دارد. در واقع همان طور که ذکر شد این موتورها قطعه اصلی هستند و تا زمانی که به درستی بر روی یخچال متصل شوند، به نوعی آن دستگاه ها هم نمی توانند کار خود را آغاز کنند. حال به طور کلی برخی از دلایل استفاده از موتور اینورتر یخچال عبارت اند‌ از:

قابلیت سرد کردن

یخچال ها برای این که بتوانند به خوبی از مواد خوراکی درون خود مراقبت کنند، باید حتما به اندازه کافی سرما و خنکی را به مواد منتقل کنند تا آن ها خراب نشوند. حال یکی از دلایل مهم  که در ساخت انواع یخچال ها از موتور اینورتر استفاده می شود، همین قابلیت سرد کردن و خنک کنندگی می باشد. زمانی که گاز محیط بخار می شود، این بخارها درون لوله های متصل به موتور به گردش در می آیند و روند خنک کنندگی نیز رخ می دهد‌. معمولا زمانی که موتور اینورتر یخچال دچار آسیب یا مشکلاتی شود، یخچال هم این قابلیت خود را از دست می دهد.

تبدیل گاز به مایع

یکی دیگر از دلایلی که در ساخت یخچال ها از موتور و کمپرسور استفاده می شود، تبدیل کردن گاز درون لوله ها به صورت فشرده است. گازها با تراکم و فشرده شدن به حالت مایع خارج می شوند و در قسمت اتصالات و قطعات لوله شکل، به جریان در می آیند‌.

از همین رو می توان گفت که موتور اینورتر یخچال، تاثیر نسبتا زیادی بر روی این عملکرد هم دارد‌ دستگاه ها و موتورها با تراکم کم و زیاد باعث می شوند تا گازهای موجود در یخچال به حالت یک مایع تبدیل شود. اینگونه یخچال هم بهتر سرما را به خوراکی ها منتقل نماید. معمولا در بیشتر مواقع که یخچال ها دچار آسیب هایی می شوند، با تعمیر این مشکل برطرف شده و یخپال هم مجددا به خوبی می تواند کار خود را از سر گیرد.‌

موتور اینورتر
برای تعویض یا تعمیر موتور اینورتر یخچال، باید از افراد مجرب کمک گرفت.

موتور یخچال چیست؟

موتور یخچال، اصلی ترین و مهم ترین قطعه هر یخچالی می باشد. در واقع شما نمی توانید هیچ گونه یخچال یا دستگاه دیگر را مشاهده نمایید که بدون استفاده از موتور کار کند‌. طبق مطالبی که ذکر شد، موتور اینورتر یخچال باعث می شود تا یخچال ها به خوبی هوای سرد را به داخل محفظه اصلی پخش کنند. این موتورها قابلیت تبدیل گاز به مایع را هم دارند‌.

در شرح این که در اصل موتور یخچال چیست، می توان گفت موتورها به نوعی یک قدرت اصلی در این وسیله ها می باشند که وجود آن ها ضروری است و در صورت خرابی، برای تعمیر هر چه زودتر باید اقدام نمود تا مشکلات او رفع شود. موتور یخچال، نقش یک تلمبه هم در این دستگاه ها دارد‌. او با قدرت خود باعث باز و بسته  شدن بهتر سوپاپ ها شده و در نتیجه یخچال هم جوابدهی بهتری دارد.

موتورهای یخچال، نسبت به نوع آن ها هم از نظر سایزی و هم ابعادی متفاوت اند. در واقع این قطعه های مهم، اگر بر روی یک یخچال وجود نداشته باشند، یخچال حتی نمی تواند یک کار ساده را شروع کند. زیرا موتور اینورتر یخچال با تمام قدرت و فشاری که به دستگاه و قطعه های یخچال وارد می کند، سعی در حرکت بهتر آن ها دارد. همچنین لازم به ذکر است که مصرف برق، با استفاده از موتورهای یخچال کاهش می یابد.

پیشنهاد: برای آشنایی بیشتر، خرید و دریافت قبمت اینورتر صنعتی می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

در واقع موتورها انواع مختلفی دارند و هرچه مدل او پیشرفته تر باشد، قطعا به راحتی می توان متوجه شد که مصرف یخچال هم کمتر است. منظور از مصرف کم، برق آن می باشد. موتور اینورتر یخچال علاوه بر مصرف کمی که دارد، باعث کاهش صدای یخچال هم می شود. یخچال هایی که امروزه بدون صدا هستند یا به سختی می توان صدای ریز و کوچکی از آن ها را تشخیص داد، دارای موتور اینورتر می باشند‌. زیرا یکی دیکر از قابلیت های بارز این مدل کمپرسورها، همین کاهش صدای یخچال است.

معرفی موتور اینورتر یخچال

موتور اینورتر یخچال، به جز یخچال ها، در وسایل و دستگاه های دیگری مثل، چیلرها، کولرهای گازی، یخچال های صنعتی بزرگ، اسپلیت و…. استفاده می شود. در واقع کمپرسورها به تنهایی یکی از پر مصرف ترین دستگاه های برق می باشند که استفاده کردن از آن ها نیز، باعث می شود تا یخچال یا هر وسیله دیگری، برق زیادی را به خود اختصاص دهد. حال موتور اینورتر یخچال که بیشتر شبیه به یک هدایت گر برق می باشد، این مصرف برق را تا حد بسیار زیادی کاهش داده، و باعث جلوگیری از مصرف بی رویه نیز می شود.

اینورتر یخچال
موتور اینورتر یخچال مزایایی بسیاری دارد.

موتور اینورتر یخچال یک دمای ثابت را ایجاد می کند. در اصل اگر به زبان ساده شرح دهیم، موتور اینورتر یخچال برای معکوس عمل کردن کمپرسورها نصب می شود. این موتورها به نوعی کار راه تا حد زیادی کاهش داده و از همین معکوس بر کمپرسورها عمل می کنند. البته این کار باعث خاموش شدن نمی شود و تنها با کاهش سرعت، صرفه جویی در مصرف انرژی انجام می شود.

تفاوت کمپرسور اینورتر و کمپرسور معمولی

تفاوت های بارزی در بین کمپرسور معمولی و اینورتر وجود دارد که حتی در مطالب  بالا هم اشاره کوتاهی به آن ها کردیم. موتور اینورتر یخچال، در واقع با کمک به کمپرسورها متصل می شوند و عملکرد معکوس این دو باعث می شود تا مصرف برق یک یخچال تا حد زیادی کاهش یابد. حال در کل این دو کمپرسور تفاوت های بارزی با یکدیگر دارند که عبارت اند از:

صدای کم

زمانی که اینورترها بر روی یخچال نصب می شوند، سر و صدای آن ها هم تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد. در واقع کمپرسورهای معمولی صدای زیادی از خود دارند و همین موضوع باعث می شود تا یک یخچال عادی و معمولی، در هنگام استفاده صدای زیادی را تولید کند. موتور اینورتر یخچال باعث کاهش این صدا شده و تا حد بسیار زیاد و چشم گیری آن را کاهش می دهد.

سوخت کمتر

یکی دیگر از تفاوت های بین کمپرسور معمولی و کمپرسور اینورتر، سوخت آن ها است. یک کمپرسور معمولی سوخت و انرژی بسیاری را مصرف می کند. اما اینورترها به دلیل عمل کردن معکوس، صرفا جویی بسیاری در هنگام مصرف انرژی و سوخت دارند. این کمپرسورهای پیشرفته، معمولا بر روی یخچال های سنگین و امروزی متصل می شوند تا با استفاده کردن از آن ها، سوخت های زیادی تولید شده و میزان برق هم کاهش یابد.

قیمت کم

یکی دیگر از تفاوت های بین کمپرسور معمولی و موتور اینورتر یخچال، موضوع قیمت است. در این قیمت می توان گفت کمپرسورهای معمولی توانسته اند موفق تر عمل کنند. زیرا هزینه آن ها نسبت به کمپرسور اینورتر کمتر است. البته با وجود این هزینه کم، برای بهره مند شدن از دیگر مزایا، باید حتما از مدل های اینورتر استفاده نمود. اما در کل به دلیل اینکه کمپرسورهای معمولی قابلیت های کمتری دارند، قیمت آن ها نیز ارزان تر است.

قدرت زیاد

کمپرسورهای معمولی، از قدرت معمولی هم بهره مند هستند. اما این موضوع در رابطه با موتور اینورتر یخچال صدق نمی کند و می توان گفت که آن ها جزو دسته پر قدرت ترین کمپرسورهای امروزی، شناخته می شوند. آن ها با قدرت زیاد خود، می توانند عملکرد بهتری را هم ارائه دهند و کارکرد یک یخچال یا هر وسیله دیگر را، راحت سازند.

مزایای استفاده از موتور اینورتر یخچال

موتور اینورتر یخچال، مزایای بسیاری دارد. در واقع به قدری این مزایا زیاد و چشم گیر هستند که امروزه کمتر یخچال هایی را می توان مشاهده کرد که تنها با یک کمپرسور عادی و معمولی کار می کنند. اینورترهای پیشرفته، هم می توانند باعث کاهش مصرف انرژی صرف شده برق شوند و هم سر و صدا را تا حد بسیار زیادی کم کنند. از همین رو قدرت این مدل کمپرسورها هم بسیار زیاد است و عملکر خوبی را به یک دیخچال یا دستگاه های دیگر می دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید