اخبار

معرفی لینیر گاید و کاربرد های آن

معرفی لینیر گاید و کاربرد های آن

موتور ها و دستگاه های صنعتی برای اینکه کار خود را انجام دهند نیازمند حرکت کردن هستند. به طور کلی بدون وجود حرکت و سکون بودن هیچ دستگاه صنعتی کار خود را نمی‌تواند انجام دهد.

حرکات دستگاه های صنعتی مانند انواع سروو موتور دستگاه های سی ان سی، استپ موتور ها، گیربکس های خورشیدی از 2 حالت خارج نیست:

  • حرکات خطی
  • حرکات چرخشی

ریل و واگن که به آن لینیر گاید نیز گفته می شود یکی از اصلی ترین عامل های ایجاد حرکات خطی در دستگاه های صنعتی است که در ادامه خواهیم گفت که لینیر گاید یا ریل و واگن چیست و چه کاربردی در صنعت دارد.

لینیر گاید لاین حرکت

لینیر گاید چیست؟
همانطور که گفته شد لینیر گاید که به آن ریل و واگن هم گفته می شود یکی از مهمترین سیستم های مکانیکی صنعتی است که باعث ایجاد حرکت خطی در سیستم های صنعتی که آنها هم مکانیکی هستن می‌شوند.
لینیر گاید ها از یاتاقان هایی ساخته شده اند که به قسمت واگن آن اجازه می دهد تا بر روی ریل به راحتی حرکت کند و حرکت خطی ( جلو یا عقب ) را به آن بدهد.
همچنین لینیر گاید امکان حرکت بصورت عمودی را نیز دارد. احتمالا در کارخانه ها و کارگاه ها بالابر هایی را دیده اید که با آنها از انبار و زیر زمین باری را به سمت بالا می آوردند.
ویژگی منحصر به فرد لینیبر گاید در این است که این سیستم هیدرولیک با کمترین اصطکاک ممکن کار خود را انجام می دهد.

لینیرگاید(ریل و واگن) لاین حرکت

اجزای تشکیل دهنده ریل و واگن
لینیر گاید از 3 جزء اصلی تشکیل می‌شود که درادامه به معرفی هر جزء خواهیم پرداخت:
واگن
قسمت واگن بخشی از لینیر گاید است که بار بر روی آن قرار گرفته و بصورت خطی به حرکت در می آید. جنس واگن از فولاد بسیار محکم و ضد زنگ می باشد تا در برابر روغن های صنعتی، اسید و بازهای موجود در محیط های صنعتی، خراش و اصطکاک مقاومت داشته باشند.
ریل
قسمت مهم بعدی در ریل و واگن ریل نام دارد. ریل قسمتی است که واگن بر روی آن قرار گرفته و می‌لغزد. هرچه ریل بلد تر و پهن تر باشد به تبع میزان مسافتی که واگن می تواند طی کند بیشتر و عرض و بزرگی واگن نیز بیشتر می شود.
اگر ریل بصورت عمودی کار گذاشته شود، حرکت واگن عمودی خواهد شد و اگر بصورت افقی و در سطح زمین گذاشته شود، حرکت واگن بصورت افقی خواهد بود.
لازم به ذکر است که ریل ها را مانند ریل های قطار می توان به یکدیگر متصل نمود و به طول آن اضافه کرد.
بال اسکرو
بال اسکرو به زبان ساده لغزنده ای است که واگن به واسطه آن بر روی ریل می لغزد. البته بال اسکرو فقط برای لینیر گاید استفاده نمی شود و در صنعت خودروسازی و دستگاه های صنعتی دیگیری مانند سی ان سی نیز کاربرد دارد.
اساس کار بال اسکرو اینگونه است که توپ های ریز و مخصوصی بین واگن و ریل قرار می گیرند که حرکت چرخشی توپ ها باعث حرکت خطی واگن می شود.
این مدل حرکت دادن واگن بر روی ریل با بال اسکرو مزیت بیشتری نسبت به لغزاندن و استفاده از روغن یا آب و صابون صنعتی است. مهمترین مزیت بال اسکرو نسبت به لغزاندن و ایجاد کشو ها این است که اصطکاک در بال اسکرو بسیار کمتر است.
انواع لینیر گاید در صنعت
ریل و واگن ها در صنعت انواع مختلفی دارند که هرکدام بسته به نوع استفاده و محیط صنعتی مخصوص به خود تقسیم می شوند.
دسته بندی ریل و واگن های صنعتی بر اساس نوع ریل و مدل لغزاننده آن می‌باشد.
انواع لینیر گاید بر اساس نوع ریل
ریل قسمت اصلی لینیر گاید است که نوع و جنس و استحکام آن بسیار تأثیر گذار است. انواع مختلفی ریل وجود دارد که مهم ترین و پر استفاده ترین ریل ها شامل موارد زیر است.
ریل های جعبه ای
این نوع ریل ها که ساده ترین و پر استفاده ترین نوع ریل های مورد استفاده در لینیر گاید هستند. این نوع ریل ها نیازمند روغن کاری و دور نگه داشته شدن از گرد و غبار هستند تا اصطکاک واگن لغزنده بر روی آنها به حداقل برسد.
ریل های اسلیو (آستینی)
این نوع ریل ها بصورت صاف نیستند و بصورت حلقه ای می باشند. این نوع ریل ها مناسب جا به جایی واگن ها و وزنه های سنگین نیستند. زیرا استحکام کمتری نسبت به ریل های جعبه ای دارند.
ریل های لغزشی
این نوع ریل های 2 تکه بوده و بر روی یکدیگر می لغزند و واگن رو جا به جا می کنند. این نوع ریل ها مانند ریل های جعبه ای نیازمند روغن کاری و مراقبت در برابر گرد و غبار هستند.
ریل های بال اسکرو
بدون شک بهترین نوع ریل ها این نوع ریل ها هستند. ریل های بال اسکرو همانطور که در قسمت بال اسکرو گفته شد کمترین اصطکاک را به دلیل وجود لغزاننده بال اسکرو دارند.
انواع لغزنده در ریل و واگن صنعتی
مدل لغزنده در لینیر گاید تعیین می کند که سرعت و میزان حرکت واگن بر روی ریل چقدر باشد.
پر استفاده ترین و بهترین لغزنده ها شامل موارد زیر است:
لغزاننده های چرخی
این نوع لغزاننده ها بصورت چرخ هستند که یک سمت این چرخ به لاین متصل است و یک سمت آن به قسمت زیرین واگن.
لغزنده های دنده ای
این نوع لغزنده ها بر روی دندانه هایی که روی ریل هستند می لغزند و واگن را به حرکت در می آوردن. این نوع لغزنده ها به مرور زمان مستهلک شده و کارایی خود را از دست می دهند.
لغزنده های بال اسکرو
بهترین نوع لغزنده ها این نوع هستند که توسط توپ های چرخشی، حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کنند و همانطور که گفته شد این نوع حرکت کمترین اصطکاک را با خود به همراه دارد.

اجزای تشکیل ئهنده لینیرگایدها

مهمترین کاربرد های لینیر گاید یا ریل و واگن
حال که دانستیم لینیر گاید چیست و از چه قطعاتی تشکیل شده است، کاربرد های آن را نیز لازم است که بدانیم.
دستگاه های چاپ صنعتی
دسنگاه های چاپگر صنعتی که بر روی کاغذ در تیراژ بالا، مدار های الکتریکی، فلزات و… چاپ انجام می دهند؛ برای چاپ کردن نیازمند این هستند که حرکتی خطی و رفت و برگشتی داشته باشند.
دستگاه های پرس کردن
دستگاه هایی که پرس انجام می دهند نیز از ریل و واگن استفاده می کنند. حرکت آنها بصورت عمودی است. و وزنه سنگین چند تنی را از بالا به سمت پایین با سرعت بالا انتقال می دهند.
دستگاه های عکس برداری پزشکی
لینیر گاید تنها در صنعت استفاده نمی شود. بلکه در صنایع پزشکی هم از ریل و واگن استفاده می شود.
دستگاه های سی تی اسکن، MRI که نمونه های معروف دستگاه های عکس برداری پزشکی هستند برای هدایت بیمار به داخل محفظه مخصوص عکس برداری از لینیر گاید استفاده می کنند.
خرید لینیر گاید از نمایندگی معتبر
ریل و واگن باید از نمایندگی مورد اطمینان و معتبر خریداری شود که بهترین نماینده برای خرید قطعات سی ان سی و لینیر گاید اتوماسیون صنعتی لاین حرکت بهترین گزینه است، زیرا این مجموعه نمایندگی کمپانی های معتبری مانند دلتا، سانگیل، هرتز و… می باشد.
جهت خرید و مشاهده انواع قطعات سی ان سی، ریل و واگن، سرو موتور، گیربکس خورشیدی و… می توانید به وبسایت لاین حرکت مراجعه نمایید.
www.line-harekat.ir

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *