اخبار

کوپلینگ انعطاف پذیر را با چه کاربردی می شناسید؟

کوپلینگ-انعطاف-پذیر-را-با-چه-کاربردی-می-شناسید؟

کوپلینگ انعطاف پذیر چیست؟

کوپلینگ انعطاف پذیر معمولا برای همترازی های غلط به کار می رود، یعنی این که به ظاهر همترازی برقرار است، اما لرزش دستگاه وجود دارد و به همراه لرزش دستگاه خرابی هایی به وجود می آید. اما کوپلینگ چیست؟ کوپلینگ در صنعت برای انتقال گشتاور و قدرت از یک موتور به موتور دیگر به کار می رود. کوپلینگ انواع مختلفی برای مصارف مختلف دارد.

ویژگی های کوپلینگ انعطاف پذیر

انواع کوپلینگ انعطاف پذیر و کوپلینگ معمولی اصولا قدرت بدنی سفت و سختی دارند، که برای قدرت بخشیدن به گشتاورد و افزایش انتقال سرعت در یک محور به محور دیگری به کار می روند. یعنی در اصل کوپلینگ قدرت گشتاور را از یک محور یا شفت به محور دیگری منتقل می کند.

کاربرد کوپلینگ انعطاف پذیر

کوپلینگ ها در قدرت بخشیدن و انتقال گشتاور بین دو محور به کار می روند و چون بدنه سفت و سختی دارند، باعث بحرانی شدن موقعیت موتورها می شوند. در موتورها گاهی به سبب خاصیت همترازی ضعیف کوپلینگ ها شاهد آسیب رسیدن به اجزای حیاتی موتور هستیم.

برای حل برخی از مشکلات کوپلینگ ها مهندسان صنعت کوپلینگ انعطاف پذیر را طراحی  کرده اند،یکی از این مشکلات ضعف همترازی یا همترازی  غلط بوده است، که باعث استهلاک موتور و قطعات مربوط به موتور می شود، که نتیجه نگهداری سطح پایین از این غیر همترازی حاصل می گردد. از خواص این نوع کوپلینگ می توان به جلوگیری از فشار زیاد بر موتور اشاره کرد. خساراتی که نیروی بیش از حد  بر موتور و سیستم به وجود می آورد و باعث شکسته شدن سایر اجزایی که درون موتور تحت فشارند می شوند. وقتی نیروی زیاد به موتور وارد می شود و از این فشار زیاد که بر موتور وارد می شود، لرزش درون موتور بوجود می آید و باعث خرابی در اجزای موتور می شود .

هر چند با کوپلینگ انعطاف پذیر این مشکلات تا حدودی بر طرف می شود، اما این مسئله به قدری اهمیت دارد، که با استفاده از ایجاد همترازی در موتور باز هم سرعت آن مداوم در حین کار دستگاه چک می شود.

پیشنهاد: برای آشنایی بیشتر، خرید و دریافت قبمت اینورتر صنعتی می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

کوپلینگ های دندانه ای

این نوع کوپلینگ ها که با نام کوپلینگ دندانه ای معروف هستند، از نظر مکانیکی مانند: کوپلینگ انعطاف پذیر رفتار می کنند.  در کوپلینگ دندانه ای از چرخ دنده های داخلی و خارجی در ساختارشان استفاده شده است و این نوع کوپلینگ ها با مزیت های همین چرخ دندانه ها کار می کنند.

دندانه های این کوپلینگ ها به شکل بشکه هستند و یک قدرت گشتاورد بزرگتر را بهتر از انواع کوپلینگ های قبلی انتقال می دهند. این نوع کوپلینگ ها از اولین  نوع کوپلینگ ها هستند، که برای ماشین آلات پر سرعت که معمولا پر درآمد نیز بودند، از همین کوپلینگ های دندانه ای استفاده می شده است. یعنی هنوز کوپلینگ انعطاف پذیر طراحی نشده است، تا ارجح تر باشد.

کوپلینگ دندانه ای

مزیت کوپلینگ های دندانه ای بر سایر کوپلینگ ها

مدت طولانی در صنعت برای انجام فرآیندهایی از کوپلینگ های دندانه ای  استفاده می شد. در ابتدا  و در سال های گذشته کوپلینگ ها از نوع دیسک دار و دیافراگم دار بودند، که نیاز ویژه ای به نگهداری مخصوص و یا روغن کاری نداشتند. اما با گذشت زمان کوپلینگ های دندانه ای طراحی شدند، که به خاطر نوع طراحی که داشتند، بر سایر مدل های قبل از کوپلینگ انعطاف پذیر مناسب تر تشخیص داده شدند. در کوپلینگ دندانه ای بین دندانه ها اصطکاک به وجود می آمد و اشتباه در جفت شدن دندانه ها کمتر اتفاق می افتاد. اگر هم در حین انجام فرآیند، دندانه ها درست جفت نمی شدند، با آزاد کردن مکانیکی دندانه ها از داخل مشکل را بر طرف می کردند.

جفت شدن کوپلینگ انعطاف پذیر

مدل های زیادی از کوپلینگ ها از نوع انعطاف پذیر هستند، که در بازار موجود می باشند. هر کدام از انواع کوپلینگ ها ویژگی های خاصی دارند، اما این ویژگی ها برای چندین عملکرد اولیه نیست. به عنوان مثال :

 • اتصال دو محور
 • انتقال قدرت گشتاورد در دو محور

بلکه این ویژگی های خاص از جهت نوع عملکرد کوپلینگ ها است و موارد مراقبت از دستگاه در برابر انواع کوپلینگ که استفاده می شود.

طراحی کوپلینگ انعطاف پذیر و سایر کوپلینگ ها

کوپلینگ را برای انتقال قدرت به تورک با سرعت مناسب طراحی کرده اند، به طوری که نیروهای اضافی به حداقل برسند و در عملکرد سیستم مشکلی به وجود نیاید. مشکل زمانی پیش می آید، که خطوط دو محور که به وسیله یک کوپلینگ به هم متصل شده اند، همتراز نباشند، که این همتراز نبودن می تواند، به دستگاه آسیب جدی برساند.

مزیت کوپلینگ های دندانه ای در مقابل کوپلینگ انعطاف پذیر

با وجود دندانه ها در کوپلینگ های دندانه ای آن ها  ماشین آلات پر سرعتی هستند و دارای کمترین  لرزشی می باشند، که با همترازی و جفت شدن دندانه ها مشکلات مربوط به کوپلینگ ها از بین می رود.

بعد از سایش دندانه ها در کوپلینگ دندانه ای یک محور ساده و دقیق باقی می ماند، که این وضعیت دندانه ها باعث سستی  قدرت می شود و باعث نیروهای غیر همتراز بزرگتر می شود، که این موقعیت  به خاطر جفت نشدن محورها بوجود می آید.

 

کوپلینگ انعطاف پذیر

چرخ دنده ها و کوپلینگ ها

معمولا چرخ دنده ها در کوپلینگ انعطاف پذیر وجود ندارد، بلکه این دندانه ها مختص کوپلینگ دندانه ای است. این چرخ دندانه ها  در کوپلینگ ها برای تجهیزات چرخشی استفاده می شوند و اصولا هم در صنعت کابردهای بسیاری دارند.

عملکرد کوپلینگ انعطاف پذیر

عملکرد این نوع کوپلینگ به این صورت است، که یک جفت کوپلینگ انعطاف پذیر باعث جفت شدن همتراز و انتقال  قدرت می شود و با این تفاوت که با استفاده از این نوع کوپلینگ دیگر موارد آسیب به محور را نداریم، اما هزینه های اضافی و تعمیرات را خواهیم داشت.

مقایسه کوپلینگ ها حتی کوپلینگ انعطاف پذیر

تجزیه و تحلیل ویژگی های ثانویه کوپلینگ ها با نوع سبک های جفت شدن محور آن ها مقایسه انجام می شود. برخی از ویژگی های ثانویه عبارتند از:

 • بالشتک زدن بارهای شوک
 • میرایی و از بین رفتن لرزش ها
 • دسترسی به نگهداری بهینه
 • عایق الکتریکی یا هدایت
 • قابلیت های شناور محدود
 • خواص شکست ایمن
 • سرعت
 • عدم تعادل
 • و…

این ویژگی های ثانویه ممکن است، تا در فرآیند انتخاب جفت شدن کوپلینگ انعطاف پذیر مهم باشد.

لوازم جانبی در کوپلینگ ها

کوپلینگ ها از جفت شدن محورها یک هدف دارند، انتقال تورک از یک تکه تجهیزات چرخان به قطعه دیگر است. در حالی که مقدار کمی از همترازی پذیرفته می شود.

 • همترازی کوپلینگ انعطاف پذیر با جفت شدن محور ها
 • برقراری ترتیب یا ویژگی از بزرگ به کوچک که در واحد هزاران اینچ انجام می شود.
 • در واقعیت و در شرایط جفت شدن یعنی در زاویه ای از طبیعت قرار گرفتن و در واحد زاویه بررسی شدن.
 • نصب یک متغییر و حرکت تجهیزات به خاطر تغییرات دمایی اتفاق می افتد و در ماشین ها یا دستگاه از حالت غیر عملیاتی به مرحله بهره برداری می رسد.
 • هر برنامه باید با نوع جفت شدن محورها انتخاب شود، تا با طراحی خاص و پیشنهاد فروشنده بررسی شود.

سوالات متداول

 • منظور از کوپلینگ انعطاف پذیر چیست؟

کوپلینگ انعطاف پذیر معمولا برای همترازی های غلط به کار می رود، یعنی این که به ظاهر همترازی برقرار است، اما لرزش دستگاه وجود دارد و به همراه لرزش دستگاه خرابی هایی به وجود می آید. اما کوپلینگ چیست؟ کوپلینگ در صنعت برای انتقال گشتاور و قدرت از یک موتور به موتور دیگر به کار می رود. کوپلینگ انواع مختلفی برای مصارف مختلف دارد.

 • قطعات صنعتی باکیفیت را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید قطعات صنعتی با کیفیت همچون لینیر گاید، سرو موتور، اینورتر و … می توانید از طریق اتوماسیون صنعتی لاین حرکت که سال ها است در زمینه ی واردات و فروش قطعات سی ان سی فعالیت می کند اقدام نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *