اخبار

انتقال گشتاور با کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی

انتقال گشتاور با کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی

در هنگام استفاده از موتور های الکتریکی و یا سایر انواع شفت های گردان از جمله شفت هارد و شفت هارد کروم ممکن است نیاز داشته باشیم نیروی گشتاور ایجاد شده در یک شفت را به شفت دیگر منتقل نماییم. در چنین مواقعی اتصالات کوپلینگ، قطعات مکانیکی مورد نیاز ما خواهند بود. کوپلینگ ها قادرند ضمن برقراری اتصال بین دو شفت گردان، از ایجاد لرزش و ارتعاش، انحراف از محور و انتقال حرارت از یک شفت به شفت دیگر جلوگیری نمایند. کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی یکی از انواع پر کاربرد کوپلینگ انعطاف پذیر می باشد و برای انتقال گشتاور بین دو شفت هم راستا نصب می شود. یک کوپلینگ انعطاف‌ پذیر می‌ تواند ناهماهنگی جزئی بین شفت‌ ها را کنترل نماید.

برای انتقال گشتاور بین دو محور گردان انواع مختلفی از اتصالات وجود دارد، لذا تنها با شناخت صحیح و اصولی هرکدام از این قطعات و اتصالات می توان مناسب ترین گزینه را برای تحقق یافتن اهداف موردنظر انتخاب نمود. به همین منظور در ادامه با ویژگی ها، کاربرد ها و مزایا و معایب کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی آشنا خواهیم شد.

کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی چیست؟

کوپلینگ های فلنجی از نوع صلبی هستند که تنها برای محور های بدون انحراف می توان از آن ها استفاده نمود در غیر این صورت با انتقال لرزش و ارتعاش به محور دیگر سبب ایجاد سر و صدا و آسیب به موتور خواهند شد. این نوع از کوپلینگ ها به سبب سادگی و هزینه کم نصب و راه اندازی بسیار محبوب هستند، از این جهت برای رفع محدودیت اشاره شده کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی طراحی شد.

اتصال کوپلینگ مذکور از نوع انعطاف پذیر و متشکل از دو فلنج است با یک بوش لاستیکی در بین آن ها است. هر کدام از فلنج ها روی یکی از شفت های ورودی و خروجی نصب می شوند. این فلنج ها از جنس های متفاوت مانند آلیاژ های چدن و فولاد آهنگری یا غیره هستند و بوش های قرار گرفته در بین آن ها از جنس لاستیکی یا چرمی است. این تغییر ساختاری به نسبت کوپلینگ فلنجی باعث شده است تا کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی در برابر ضربه و ناهماهنگی های جزئی مقاوم باشد.

پیشنهاد: برای آشنایی بیشتر، خرید و دریافت قبمت اینورتر صنعتی می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

دو نیمه کوپلینگ از نظر ساختار با هم متفاوت هستند. بوش های لاستیکی یا چرمی روی پین ها قرار می گیرند و یک فاصله 5 میلیمتری بین فلنج ها باقی می ماند. هیچ اتصال سفت و سختی بین آن ها وجود ندارد و انتقال گشتاور (درایو) از طریق همین بوش های لاستیکی یا چرمی انجام می شود.

با توجه به این ساختار ، نباید فشار باربری روی بوش ها از 0.5 نیوتن بر میلیمتر مربع افزایش پیدا کند. برای این منظور می توان قطر دایره گام و اندازه پین را افزایش داد. قسمت رزوه دار پین در فلنج دست راست باید در سوراخ اتصال قرار گیرد تا از تنش های خمشی جلوگیری شود. طول رزوه پین نیز باید تا حد امکان کوچک باشد تا بتوان از بروز تنش برشی مستقیم در فلنج بدون رزوه ممانعت به عمل آورد.

در کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی پین ها توسط مهره روی یکی از فلنج ها سفت می شوند و روی فلنج دیگر شل نگه داشته می شوند. شل بودن پین ها به همراه عناصر الاستومری قادرند لرزش ها، بار ضربه ای و همچنین ناهماهنگی های جزئی (تا 0.5 درجه ناهماهنگی زاویه ‌ای و 5 میلی‌ متر ناهماهنگی محوری) را کاهش دهند.

ویژگی ها

کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی بر اساس اصلاح کوپلینگ فلنجی از نوع محافظت شده طراحی شده است (پیچ و مهره ها در فلنج ها فرو رفته اند) و بزرگترین ویژگی آن ها این است که عمدتاً به عنوان پیوند های انعطاف پذیر در برنامه هایی استفاده می شود که به سبب وجود برخی تعارض ها، یک اتصال قابل اعتماد در شرایط سخت مورد نیاز است. از همین رو آن ها را اغلب در اتصالات پرفشار می توان مشاهده نمود. کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی شوک ها و ارتعاشات را تا حد چشمگیری کاهش می دهند.

 

کوپلینگ

کاربرد

این کوپلینگ برای اتصال شفت هایی استفاده می شود که دارای انحراف موازی کوچک، ناهماهنگی زاویه ای یا ناهماهنگی محوری هستند. بوش لاستیکی در حین کار ضربه ها و ارتعاشات را جذب می کند. این نوع کوپلینگ بیشتر برای جفت کردن موتورهای الکتریکی و ماشین آلات مناسب هستند.

در مواردی که ممکن است انتقال گشتاور از یک شفت به محور دیگر با ناهماهنگی محدود رخ دهد از کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی استفاده می کنیم چرا که عملکرد اصلی آن در جذب بار های ضربه ای است. این نوع کوپلینگ گشتاور را از طریق پیچ های فولادی با کشش بالا به شفت ورودی دستگاه منتقل می کند. بوش های پلاستیکی که در رزوه ها قرار می گیرد علاوه بر جذب بار های ضربه ای، از ارتعاشات پیچشی و ناهماهنگی های جزئی نیز ممانعت به عمل می آورد.

کاربرد کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی

مزایا

این کوپلینگ مزایای منحصر به فردی دارد که سبب محبوبیت آن به عنوان اتصالات موتور های الکتریکی و ماشین آلات شده است. بر خلاف اتصالات صلبی، این کوپلینگ ها قادرند ناهماهنگی های زاویه ای و محوری را تا حدی تحمل نماید و علی رغم وجود تکان های شدید و ارتعاشات، این عوامل را به شفت ورودی منتقل نمی کنند.

از کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی می توان برای انتقال گشتاور های بالا استفاده کرد. آن ها نصب و راه اندازی ساده ای دارند (مونتاژ و جداسازی ساده) و فاقد پیچیدگی های ساختاری هستند. سادگی مکانیسم این کوپلینگ ها سبب کاهش استهلاک و هزینه های تعمیرات می شود.

قیمت و خرید کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی

کوپلینگ فلنجی بوش دار پلاستیکی علی رغم سادگی ساختاری دارای تنوع قابل توجهی در متریال سازنده آن ها (نظیر چدن و فولاد آهنگری)، اندازه کوپلینگ، تعداد پین ها و غیره دارند به همین دلیل قیمت گذاری آن ها نیز بر اساس مدل های متفاوت انجام می شود.

سوالات متداول

  • کوپلینگ و قطعات صنعتی باکیفیت را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید انواع قطعات صنعتی همچون اینورتر ، بلبرینگ خطی، لینیر گاید ، کابل کریر، استپ موتور و …. می توانید از طریق لاین حرکت که سال ها است در زمینه ی فروش قطعات با کیفیت صنعتی فعالیت می کند، اقدام کنید.

  • کوپلینگ فلنجی بوش دار چه مزایایی دارد؟

این کوپلینگ مزایای منحصر به فردی دارد که سبب محبوبیت آن به عنوان اتصالات موتور های الکتریکی و ماشین آلات شده است. بر خلاف اتصالات صلبی، این کوپلینگ ها قادرند ناهماهنگی های زاویه ای و محوری را تا حدی تحمل نماید و علی رغم وجود تکان های شدید و ارتعاشات، این عوامل را به شفت ورودی منتقل نمی کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *