کوپلینگ الکتروموتور و استپرموتور

کوپلینگ الکتروموتور و استپرموتور

کوپلینگ های صنعتی قطعاتی هستند که از آن ها برای اتصال دو قطعه، که معمولا دو شفت هستند ، استفاده می‌شود.

برای مشاهده انواع کوپلینگ انعطاف پذیر و غیر انعطاف پذیر گروه صنعتی لاین حرکت، کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

از دیگر لوازم پر کاربرد در صنعت می‌توان به الکترو موتور و استپر موتور اشاره کرد.

در بسیاری از موارد برای اتصال یک سازه به الکتروموتور یا استپرموتور ، نیازمند قطعه ای هستیم که بین این دو قرار بگیرد و نیروی حرکتی الکتروموتور یا استپرموتور را به سازه منتقل کند.

اینجاست که باید با کاربرد کوپلینگ الکتروموتور و کوپلینگ استپرموتور آشنا شویم.

برای تشریح کاربرد کوپلینگ الکتروموتور و کوپلینگ استپرموتور ، لازم است ابتدا شناختی از الکتروموتور و استپرموتور داشته باشیم و بعد به نحوه عملکرد کوپلینگ در آن ها بپردازیم.

در نهایت هم معیار های خرید کوپلینگ صنعتی برای الکترو موتور و استپر موتور را بیان می‌کنیم.

کوپلینگ الکتروموتور چیست؟

برای تولید نیروی حرکتی در ماشین آلات صنعتی از الکتروموتور استفاده می‌شود.

این نیروی حرکتی تولید شده توسط الکتروموتور باید در قطعه ای دیگر و برای به حرکت در آوردن سازه ای دیگر استفاده شود.

برای انتقال این نیروی حرکتی به سازه مورد نظر نوبت به استفاده از کوپلینگ ها می‌رسد.

کوپلینگ الکتروموتور می‌تواند انعطاف پذیر یا غیر انعطاف پذیر باشد.

تفاوتی که بین این دو نوع کوپلینگ وجود دارد این است که کوپلینگ های انعطاف پذیر در مقایسه با کوپلینگ های صلب ( یا غیر انعطاف پذیر ) ، توانایی بیشتری در سازگاری با انواع انحرافات بین دو شفت را دارند.

کوپلینگ الکتروموتور

کوپلینگ استپرموتور چیست؟

استپرموتور های صنعتی امروزه کاربرد وسیعی در وسایل و ماشین آلات مختلف دارند.

از استپرموتور ها در ماشین های سی ان سی، پرینتر های سه بعدی، اسکنر ها، پرینتر های جوهر افشان، فلاپی درایو ها و … فراوان استفاده می‌شود.

یک استپرموتور ( یا همان استپ موتور ) همان طور که از نامش مشخص است حرکت دورانی 360 درجه را به تعدادی حرکت منقطع تبدیل می‌کند.

این تعداد حرکت در استپرموتور های مختلف متفاوت است و با متفاوت بودن تعداد حرکت در یک دوران، اندازه زاویه هر دوران هم متفاوت خواهد بود.

کوپلینگ استپرموتور

مثلا اگر یک استپ موتور ، یک حرکت دورانی 360 درجه را به 200 حرکت منقطع تبدیل کند ، اندازه زاویه هر حرکت برابر با 1.8 درجه خواهد بود.

کوپلینگ استپرموتور یکی از قطعات مهم استپرموتور ها محسوب می‌شود.

استپ موتور ها با استفاده از کوپلینگ های مختلف ، توانایی زیادی در کنترل حرکت سازه متصل به آن ها را دارند.

در مقایسه استپ موتور ها و سروو موتور ها می‌توان گفت استپ موتور ها بر خلاف سروو موتور ها ، سیستم فیدبک درونی ندارند اما با این حال وظیفه کنترل جسم وصل شده به آن ها را با دقت بسیار بالایی انجام می‌دهند.

استپر موتور به دلیل ساختار خاصی که دارد ممکن است در هنگام حرکت سازه، ارتعاشاتی ایجاد کند که انتقال این ارتعاشات به سازه ممکن است جهت حرکت سازه را تحت تاثیر قرار دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع کوپلینگ ها و همینطور خرید کوپلینگ ها می‌توانید با کارشناسان گروه اتوماسیون صنعتی لاین حرکت در ارتباط باشید.

استفاده از کوپلینگ ها در استپ موتور ها به دلیل برخورداری از مهره های لاستیکی، این ارتعاشات را جذب می‌کنند  مانع از انتقال لرزش به سازه ها می‌شوند و به این ترتیب موجب می‌شوند حرکت سازه ، حرکتی نرم و یکدست باشد.

به این ترتیب طول عمر مفید قطعات، افزایش می‌یابد.

دلایل استفاده از کوپلینگ در الکتروموتور و استپرموتور

در ساخت استپ موتور ها و الکتروموتور ها از کوپلینگ ها استفاده می‌شود.

دلیل استفاده از کوپلینگ ها این است که اولا قرار گرفتن شفت الکتروموتور یا استپ موتور و شفت سازه وصل شده به آن در یک راستا به طور کامل، هرچقدر هم که دقت دو شفت بالا باشد تقریبا امری نشدنی است و معمولا یم زاویه بین این دو محور وجود خواهد داشت که این زاویه در طولانی مدت موجب آسیب دیدن بلبرینگ موتور و یاتاقان سازه می‌شود.

برای جلوگیری از این آسیب از کوپلینگ استفاده می‌شود.

کوپلینگ صنعتی ارزان

دلیل دیگر که از کوپلینگ ها در ساخت الکترو موتور و استپ موتور ها استفاده می‌شود این است که بین محور شافت استپر موتور و شافت سازه معمولا یک فاصله افقی یا اصطلاحا یک آفست وجود دارد.

یعنی این دو محور در حالت عادی به سختی کاملا روی هم می‌افتند.

کوپلینگ ها به دلیل ساختار خاصی که دارند و از آنجاییکه انعطاف پذیری بالایی دارند ، این نقص در اتصال بین استپ موتور و سازه وصل شده به آن را از بین می‌برند.

فروش کوپلینگ صنعتی

شرکت های زیادی اقدام به فروش کوپلینگ صنعتی می‌کنند.

نکته ای که در رابطه با فروش کوپلینگ ها وجود دارد این است که کوپلینگ ها معمولا به صورت خام فروخته می‌شوند.

منظور از خام بودن کوپلینگ ها این است که روی آن ها محل قرار گیری شفت ها از ابتدا برش داده نمی‌شود و برش و سوراخ کردن کوپلینگ ها به مرحله پس از خرید کوپلینگ ها واگذار می‌شود.

دلیل این کار این است که مشتری بتواند با توجه به نیازش و اندازه قطر شفت سازه و الکترو موتور ( یا استپرموتور ) ، سوراخ هایی به اندازه دلخواه روی کوپلینگ ها ایجاد کند.

خرید کوپلینگ صنعتی

اگر قصد خرید کوپلینگ صنعتی دارید بهتر است صفحه انواع کوپلینگ صنعتی را مشاهده کنید تا با انواع کوپلینگ های گروه صنعتی لاین حرکت آشنا شوید.

کوپلینگ های صنعتی انواع مختلفی دارند که با توجه به نیازتان می‌توانید انواع مختلفی از آن را انتخاب کنید.

به طور کلی کوپلینگ ها به دو دسته کلی کوپلینگ های انعطاف پذیر و کوپلینگ های غیر انعطاف پذیر تقسیم می‌شوند.

خرید کوپلینگ الکتروموتور و استپرموتور

همان طور که در بالا اشاره شد ، الکترو موتور و استپر موتور ها از قطعات اصلی و پر کاربرد در صنایع مختلف هستند.

یکی از قطعاتی که در الکترو موتور ها و استپ موتور ها فراوان استفاده می‌شود کوپلینگ است.

قبل از خرید کوپلینگ الکتروموتور و استپرموتور بهتر است به بررسی کامل الکترو موتور یا استپ موتوری که قصد اتصال آن به کوپلینگ را دارید بپردازید و با تحیل آن به جزئیات و ویژگی هایی که از یک کوپلینگ انتظار دارید پی ببرید تا به این ترتیب پس از خرید کوپلینگ الکتروموتور و استپرموتور بتوانید با خیالی راحت از آن استفاده کنید.

قیمت کوپلینگ صنعتی

کوپلینگ های صنعتی ، عمدتا محصولاتی وارداتی هستند و به همین دلیل نمی‌توان قیمتی ثابت برای آن ها در نظر گرفت.

برای آگاهی از قیمت انواع کوپلینگ اعم از کوپلینگ فلنج دار ، کوپلینگ ماف یا غلافی، کوپلینگ گیره ای ، کوپلینگ توربوفلکس ، کوپلینگ شبکه ای ، کوپلینگ چرخ دنده ای و … با کارشناسان گروه اتوماسیون صنعتی لاین حرکت تماس بگیرید.

خرید کوپلینگ انعطاف پذیر

کوپلینگ ها انواع مختلفی دارند.

به طور کلی می‌توان همه کوپلینگ ها را جزو دو دسته‌ی کوپلینگ های انعطاف پذیر و کوپلینگ های غیر انعطاف پذیر تقسیم کرد.

این که کوپلینگ انعطاف پذیر بهتر است یا کوپلینگ صلب ( غیر انعطاف پذیر ) ، کاملا بستگی به جایی دارد که در آن استفاده از کوپلینگ را داریم.

برای این منظور بهتر است انواع انحرافات شعاعی، محوری و زاویه ای را در ناحیه مورد نظر بررسی کنیم و متناسب با آن کوپلینگ مناسب را انتخاب کنیم.

در این مقاله به دنبال بیان کاربرد کوپلینگ در استپرموتور و الکترو موتور بودیم و پس از معرفی کاربرد الکترو موتور و استپر موتور در صنعت به بیان نکاتی در رابطه با خرید کوپلینگ صنعتی پرداختیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع کوپلینگ ها و خرید آن ها می‌توانید با کارشناسان گروه اتوماسیون صنعتی لاین حرکت در ارتباط باشید.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید