اخبار

نکاتی درباره سروو موتورها

نکاتی درباره سروو موتورها

سروو چیست؟

سروو موتورها برای حرکت دادن سطوح و قطعات متحرک تبدیل سیگنال و جریان الکتریکی را انجام می دهند .

اجزاء سروو موتورها:

اب بیرونی Servo case

موتور Servo motor

مجموعه چرخدنده ها Gear train

شفت اصلی Output shaft

پتانسیومتر Potentiometer

سیمهای سیگنال و تغذیه Control wire

مدارهای الکترونیکی Control circuitry

سَرسِروو Servo Arm

چرخ دنده فلزی در مقابل چرخ دنده پلاستیکی (METAL GEAR vs. PLASTIC GEAR)

سرووها از لحاظ جنس چرخدنده های داخلی در دو نوع فلزی(Metal Gear) و پلاستیکی(Plastic Gear) ساخته می شوند. سرووهای چرخدنده فلزی دارای دوام بسیار بیشتر، قدرت بالاتر و در عوض قیمت بالاتر هستند. چرخدنده های پلاستیکی معمولا در سرووهای استاندارد یا معمولی که از لحاظ قدرت ، سرعت و قیمت در سطح پایینی قرار دارند استفاده می شوند. چرخدنده های فلزی معمولاً از فولاد و برنج ساخته می شوند اما در برخی سرووها از فلز گرانقیمت و مستحکم تیتانیم استفاده می شود که آنها را (Titanium Gear) می نامند.

سروو موتورهای بدون هسته در مقابل موتورهای استاندارد (CORELESS MOTORS vs. STANDARD MOTORS)

سرووها از نظر نوع موتور به سروو موتورهای استاندارد و سروو موتورهای بدون هسته تقسیم می شوند.

یک سروو موتور استاندارد دارای هسته آهنی متراکم و چگال بوده که روی آن سیم پیچی و سپس آهن ربا قرار داده شده است . با ورود جریان الکتریکی به موتور ، آهنربا ها بطور متناوب باردار شده و هسته به چرخش در می آید.

اما در یک سرووی بدون (Coreless) هسته یک آهنربای استوانه ای (بسیار سبکتر از هسته آهنی) در مرکز موتور قرار داشته و سیم پیچ به شکل یک استوانه تو خالی پیچیده شده که نهایتاً هسته آهنربایی را درون خود جای می دهد (به شکل توجه کنید).

موتورهای بدون هسته سبکتر ، دارای پاسخ دهی سریعتر ، حرکت نرم ، پیوسته و دقیقتر از موتورهای استاندارد بوده و در سرووهای پرقدرت و پرسرعت از آنها استفاده می شود. اما بعلت پیچیده تر بودن ساخت از سرووهای استاندارد گرانتر می باشند.

سروو های دیجیتال در مقابل سروو های آنالوگ (Digital vs. Analog)

سروو های دیجیتال دارای یک مدار کنترل کننده فرکانس بالا بوده که باعث می شود سروو دقیقتر در زوایای مختلف حرکت کرده و به مرکز باز گردد. ضمنا حرکت این نوع سرووها نرمتر و سریعتر است. اما متاسفانه برخی ار این نوع سرووها برای افزایش و کاهش گاز موتور در نقش سرووی تراتل (Throttle) عمر کمی دارند. چرا که آمپلی فایر دیجیتال سروو هنگامی که سروو در موقعیت بیشینه (FullThrottle) یا کمینه (Idle) قرار دارد، بطور پیوسته جریان الکتریکی را پمپ می کند که این عمل باعث سوختن زود هنگام سروو می گردد.

سرووهای آنالوگ با وجود اینکه نسبت به سرووهای دیجیتال دقت و نرمی کمتری دارند، جهت استفاده بعنوان سرووی تراتل بسیار مناسبتر و با دوام تر می باشد.

قیمت سرووهای آنالوگ نیز بطور قابل توجهی نسبت به سرووهای دیجیتال کمتر است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید