اخبار

یاتاقان بال اسکرو چیست؟

یاتاقان-بال-اسکرو-چیست؟

به طور کلی، یاتاقان بال اسکرو یک مکمل حیاتی و مفید برای استفاده در بال اسکروها است. همانطور که از نام آن پیداست، عملکرد اصلی یک یاتاقان، پشتیبانی و کمک به حفظ عملکرد بال اسکرو است. از یاتاقان نگهدارنده بال اسکرو می توان برای ثابت نگه داشتن انتهای بال اسکرو استفاده کرد. این به نوبه خود به بال اسکرو کمک می کند تا در موقعیتی مطلوب قرار گیرد. یاتاقان بال اسکرو اغلب به عنوان حالت های فشرده طراحی می شوند. این کمک کرده است که یاتاقان پشتیبانی بال اسکرو در مکان باریک یا فضای کم نصب شود. همچنین یاتاقان های بال اسکرو قبلاً روغن کاری شده و در موقعیت مطلوب تنظیم شده اند. این به نوبه خود به افراد کمک می کند تا برای فرآیند نصب و تعمیر و نگهداری، زمان زیادی را صرفه جویی کنند.

ویژگی های یاتاقان بال اسکرو

یاتاقان بال اسکرو اغلب، یاتاقان های تماس زاویه ای با زاویه تماس شیب دار 60 درجه هستند و در پیکربندی های دوبلکس، تریپلکس و چهارگانه موجود می باشند. سایر طرح های یاتاقان شامل یاتاقان های حاوی رانش جداگانه و یاتاقان غلتکی شعاعی است. طرح های کارتریج نیز موجود است که شامل محفظه، درزگیرها و یاتاقان است. مجموعه یاتاقان دارای یک سطح نصب عمود بر محور یاتاقان است و از طریق پیچ و مهره های از پیش سوراخ شده مونتاژ می شود. یاتاقان بال اسکرو به طور معمول از جنس فولاد ضد زنگ، هیبرید سرامیکی و آبکاری ساخته می شود. فولاد ضد زنگ، مقاوم در برابر مواد شیمیایی و خوردگی است و می تواند دارای درجه بندی فشار نسبتاً بالایی باشد.

پیشنهاد: برای آشنایی بیشتر، خرید و دریافت قبمت اینورتر صنعتی می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

یک یاتاقان هیبریدی سرامیکی از حلقه های داخلی و خارجی فولادی با توپ های سرامیکی (معمولا Si3N4) به جای فولاد ساخته شده است. این یاتاقان ها نسبت به تمام یاتاقان های فولادی دارای مزایای متعددی هستند، از جمله قابلیت سرعت و شتاب بیشتر، افزایش سختی، دقت بیشتر، تولید اصطکاک و گرمای کمتر، کاهش نیاز به روغن کاری، انبساط حرارتی کم و عمر عملیاتی بیشتر. یاتاقان های تمام سرامیکی نیز نارسانا هستند و معمولاً در کاربردهای موتور الکتریکی استفاده می شوند. مواد معمول مورد استفاده در آبکاری، کادمیوم و کروم است.

 

support-1

کاربرد انواع آن

یاتاقان بال اسکرو به دلیل توانایی در انجام کار دقیق در سرعت های بالا و تحمل ظرفیت های بار سنگین در مدت زمان طولانی، در کاربردهای مختلف ماشین ابزار استفاده می شود. هریک از یاتاقان ها از جنس متفاوت، کارایی منحصر به فرد خود را دارند.

_ یاتاقان هیبریدی سرامیکی

یاتاقان ‌های هیبریدی سرامیکی، رایج‌ ترین نوع یاتاقان ‌های سرامیکی، از حلقه‌ های داخلی و خارجی فولادی با توپ ‌های سرامیکی (معمولا Si3N4) به جای فولاد ساخته می ‌شوند. انواع متداول یاتاقان های سرامیکی کنتاکت زاویه ای و کنراد هستند.

_ یاتاقان استوانه ای

یاتاقان بال اسکرو غلتکی استوانه ای ظرفیت بار شعاعی بالا و بارهای رانش متوسطی دارند. آنها حاوی غلتک‌ هایی هستند که به شکل استوانه ‌ای می باشد، اما برای کاهش غلظت تنش، تاج‌ دار هستند.

 

یاتاقان

_ حلقه های چرخان و یاتاقان های گردان

حلقه ‌های چرخان و یاتاقان‌ های صفحه گردان می‌ توانند بارهای محوری، شعاعی و لحظه ‌ای را تحمل کنند. آنها در یک محفظه یا روی یک شفت نصب نمی شوند، بلکه مستقیماً از طریق سوراخ های نصب روی سطح نشیمن نصب می شوند.

_ یاتاقان کروی

یاتاقان بال اسکرو کروی، یاتاقان خود ترازی است که برای بارهای شعاعی و محوری سنگین ایده آل است. آن ‌ها از ردیف‌ های غلتکی دوگانه بین راهروی بیرونی مقعر و مسیر ورودی محدب داخلی برای تطبیق انحراف شفت استفاده می ‌کنند.

_ یاتاقان های فوق دقیق و اسپیندل

یاتاقان‌ های فوق دقیق و اسپندل، یاتاقان ‌هایی با دقت بالا هستند که برای استفاده در ماشین ابزار و سایر کاربردهای دقیق طراحی شده‌ اند. اکثر یاتاقان ‌های فوق دقیق و یاتاقان ‌های اسپندل دارای درجه ‌بندی کیفیت بالایی هستند و در سرعت ‌های بالا به آرامی و روان کار می ‌کنند.

_ یاتاقان مخروطی

نوع مخروطی یاتاقان از غلتک هایی با قطرهای مختلف در هر انتها استفاده می کنند. غلتک ها و اجزای یاتاقان می تواند بارهای محوری و شعاعی را تحمل کند.

_ یاتاقان رانشی

یاتاقان ‌های رانشی از قطعاتی تشکیل شده ‌اند که بارهای محوری و بارهای شعاعی کم را تحمل می ‌کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *